Beton Kesme İşlemi Nasıl Yapılır?

Beton kesme işlemi genellikle inşaat, restore veya tamirat gibi projelerde kullanılır. Beton kesme işlemi yapılırken kullanılan makine, taçhizat, açılacak silo, ihtiyaca yönelik gaz tankları gibi yapı içerisinde tek tabya yüksekliğine sığdırılamayan ekipmanlar için gerekli deliklerin (alanların) açılması için kullanılır. Ayrıca mimari değişiklik ve restorasyonlar için beton kesme işlemi yapılabilir. Yapıda parapet veya istinat duvarı gibi beton içeren duvarların kısaltılması veya kesilerek tamamen kaldırılması işlemi de beton kesme işlemi ile yapılabilir.

Beton kesme, beton döşeme ya da duvarların bir bölümünün makine yardımı ile kesilmesini ifade eder. Uygulama, farklı işlemler için tercih edilir. Bu nedenle kesim uygulaması son derece yaygındır.

Beton kesme işlemi, kesim yapılacak beton yüzeylerin analiz edilmesinin ardından uygun beton kesme yöntemi belirlenerek gerçekleştirilir. En çok kullanılan beton kesme yöntemleri şunlardır: hidrolik ile beton kesme, derz ile beton kesimi, karot ile beton kesimi ve tel ile beton kesimi.

Hidrolik ile beton kesme yöntemi, hidrolik bir makine yardımıyla yapılan bir kesim işlemidir. Derz ile beton kesimi ise derz kesim makinesi yardımıyla yapılan bir işlemdir.

Karot ile beton kesimi ise özel bir makine yardımıyla yapılan bir işlemdir. Tel ile beton kesimi ise tel üzerine dizilmiş boncuk elmasların makina yardımı ile beton kütle etrafında dönerek kesim yapmasıdır.

Derz ile beton kesimi, derz kesim makinesi yardımıyla yapılan bir işlemdir. Bu yöntem, beton yüzeylerin düzgün bir şekilde kesilmesini sağlar. Derzlerin kesilmesi, beton yüzeylerin çatlamasını önleyerek daha dayanıklı hale getirir. Ayrıca, derzlerin kesilmesi, beton yüzeylerin daha estetik görünmesini sağlar .

Hidrolik ile beton kesme yöntemi, hidrolik bir makine yardımıyla yapılan bir kesim işlemidir. Bu yöntem, beton yüzeylerin düzgün bir şekilde kesilmesini sağlar. Hidrolik kesme makineleri, betonun kalınlığına ve sertliğine göre ayarlanabilir. Bu yöntem, beton yüzeylerin hızlı ve etkili bir şekilde kesilmesini sağlar.

Tel ile beton kesme, beton kesme işlemleri arasında en gelişmiş olanıdır. Çelik bir halat üzerinden elmaslı kesme boncuklarının montajı gerçekleşir. Güç ünitesine bağlı olan halatın dönme hareketi sayesinde kesim imkanı sağlanmış olur. Tel kesme işlemi diğer yöntemler gibi betonarme elemanlarda titreşim oluşturmayan bir yöntemdir. Özellikle kütle betonu kesimlerinde en uygun yöntem tel kesme yöntemidir. Dairesel veya standart dışı betonarme kesimlerinde de tel kesme en uygun yöntemdir.